Blog / Pojęcia

Co to jest wałek wyrównoważający (balanser)?

Co to jest wałek wyrównoważający (balanser)?

Przeglądając opisy motocykli, można dostrzec, że główną przyczyną rozkręcania się chińskich motocykli są drgania. Faktycznie tak jest, wkręcając motocykl na maksymalne obroty, doprowadzamy do przeraźliwych dźwięków. Drżą lusterka, drżą plastiki, a czasem także zbiornik paliwa, który gdy jest pusty, daje rezonans porównywalny z tubą basową, godną bagażnika BMW E46.

To między innymi z tego powodu, producenci chińskich motocykli podają prędkość maksymalną w granicy 80-90 kmh. Przy czym okazuje się, że można nimi jechać nawet 100kmh. Niestety jednak wysokie obroty silnika przy tej prędkości powodują autodestrukcję naszej maszyny. Często zdarza się, że uciążliwe drgania zmniejszają się po dotarciu, jednak zwykle ustępują dopiero po przejechaniu 8-10 tysięcy kilometrów. Do tego czasu jednak bardzo irytuje. Po dłuższej trasie czujesz mrowienie w stopach i dłoniach.

wałek wyrównoważającyRozwiązaniem tego problemu jest wałek wyrównoważający, nazywany także balanserem, który montowany jest w głowicy lub w skrzyni korbowej. Kręci się wraz z wałkami rozrządu lub obok wału korbowego. Jego zasada działania jest prosta, oparta na mimośrodzie (podobnie jak wibra w telefonie). Obracający się wałek przeciwdziała siłom jakie generuje tłok w trakcie suwu pracy. Dzięki temu bardzo poprawia się kultura pracy silnika. Silnik wyposażony w wałek można rozpoznać po specyficznym wybrzuszeniu widocznym na zdjęciu.

Warto jednak zwrócić uwagę że, brak wałka nie zawsze musi oznaczać że motocykl będzie nam wibrował. Niektóre motocykle posiadają 2 cylindry i są lepiej wyważone. Silniki skuterowe także bardzo rzadko posiadają ten wałek, przy czym nie wibrują jakoś uciążliwe.

Ta technika nie jest nowością. Szczególnie stosuje się ją w 3-cylindrowych jednostkach napędzających samochody osobowe. Jednak dopiero od niedawna, coraz więcej chińskich motocykli jest wyposażanych w tenże właśnie wynalazek.

Udostępnij ten post

Zdjęcie profilowe Dawid Parus
Założyciel strony motocykle-125.com.pl. Z wykształcenia technik mechanik pojazdów samochodowych. Z pasji programista prowadzący własną działalność.
8 komentarzy

 1. Jakie są trzy najtańsze, nowe motocykle 125, z wałkiem wyrównoważającym? Wiem, że jeden to Zipp VZ-2 (Toros Ion) za 3700 zł. A inne?

  Odpowiedz
 2. Słyszałem opinię, że Romet ZXT ma wałek, ale nie wiem czy to prawda

  Odpowiedz
 3. Wałek

  Odpowiedz
 4. Wałek

  Odpowiedz
 5. Zdjęcie profilowe Langer-Tychy

  Wałek ma Zipp VX-2, Junak 123, Barton FNX i GB Husky, tyle że już te modele są raczej niedostępne. Junak 121FL jest faktycznie dla osób o wzroście średnim, ale przymierz się np. do Junaka 131- też ma wałek, a cena jest całkiem akceptowalna. Jest niski, to fakt, ale za to ma podnóżki mocno z przodu, wysoki kierowca też się zmieści.

  Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe Beniamin Mucha

   Jak chcesz silnik od fl-a a konstrukcję junaka 123 to zerknij na zipp tracker 125 (nowej generacji)

   Odpowiedz
 6. Producent specjalnie podaje niższą prędkość maksymalną, ponieważ:
  1. Jazda z taką prędkością nie wpłynie na żywotność silnika.
  2. W produkcji wielkoseryjnej mogą zdarzać się egzemplarze szybsze i wolniejsze, a producent nie chce reklamacji z uwagi na nie osiąganie przez pojazd prędkości maksymalnej.

  Odpowiedz
 7. Zdjęcie profilowe Langer-Tychy

  Najbardziej o tym, że prędkościomierz zawyża, zadecydowały prawdopodobnie procesy sądowe, jakie zostały kiedyś wytoczone producentom samochodów w USA przez kierowców złapanych na przekroczeniu prędkości. Po prostu jadąc przepisowo wg licznika pokazującego dokładnie osiąganą prędkość można niechcący przyspieszyć powyżej dopuszczalnego limitu ( z górki, z wiatrem itd). Dlatego teraz wszystkie prędkościomierze zawyżają wskazania o 5-10%. Inna sprawa to lepsze samopoczucie kierującego pojazdem , który pokazuje wyższą prędkość niż faktycznie osiąga oraz lepsze wyniki ekonomiczne (np. niższe niż faktyczne zużycie paliwa/100 km).

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany

Możesz używać tagów HTML i następujących atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register